Contabil Junior

  • Anunt expirat!
Bucuresti, Bucuresti
Altele

Tip Full time
Experienta necesara Entry
Oferta financiara
Alte beneficii
Descriere Lagardère Travel Retail Romania is the subsidiary of Lagardère Travel Retail, one of the main global players in travel retail. Our company activates on the Romanian Market since 1996, year when we opened our first store inside Hilton Hotel. Since then, the company continued to grow, reaching a number of over 200 stores under eight international brands: Inmedio, Relay, 1 Minute, Le Cafe Inmedio, So! Coffee, Voyage Cafe, Hello!, Discover, Furore and Subway.
Responsabilitati Încadrarea poziției:

- Poziția face parte din departament Contabilitate / echipa Retail Accounting; echipa Retail Accounting este responsabila de menținerea relației dintre sediu central si rețeaua de magazine pentru: verificarea acurateței tranzacțiilor realizate la nivel de magazine cu impact asupra stocurilor / vânzărilor /încasărilor si alte operațiuni realizate de magazine cu impact in evidente contabile ale companiei;
- Contabilul junior va lucra in strânsă colaborare cu Coordonatorul Retail Accounting, Managerii de magazine si cu reprezentații furnizorilor;
- Toate activitățile de operare/ verificare se realizează folosind ERP-ul companiei, Microsoft Dynamic NAV 2009 ERP (module Financial Management/ Inventory/ Warehouse);

Principalele responsabilități:

- Menține legătura cu managerii de magazine si verifica daca aceștia au realizat toate activitățile conform procedurilor interne ( activitățile de închidere zi / de salvare documente pe servere conform procedurilor);
- Contabilizarea facturilor de achiziție marfa si reconcilierea acestora cu notele de recepție;
- Verificarea si arhivarea documentelor primite din magazine ( facturi/documente de închidere zi / depuneri cash );
- Verificarea si reconcilierea depunerilor cash din magazine;
- Reconcilieri periodice cu furnizorii alocați si menținerea legăturii cu aceștia pentru obținerea facturilor corecte;
- Înțelegerea procedurilor interne si realizarea de verificări contabile pe linia stocurilor/ furnizorilor pana la nivel de balanța;
- Alte activități delegate de Coordonatorul echipei Retail Accounting
Cerinte - Facultate terminata sau Master in curs ( de preferat Specializarea Contabilitate si informatica de Gestiune);
- Alte cursuri si certificări relevante pentru poziție;
- Experiența nu este relevanta dar poate reprezenta un avantaj;
- Cunoștințe Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) & IE;
- Engleza – nivel mediu ( interfața ERP-ului este in limba engleza) ;
- Atenție la detalii ;
- Abilitatea de înțelegere si respectare a procedurilor companiei
- Persoana implicata, dornica de dezvoltare profesionala
Limbi straine Engleza