Analist financiar (raportare & bugetare)

  • Anunt expirat!
Bucuresti, Bucuresti
Constructii

Tip Full time
Experienta necesara Top
Oferta financiara
Alte beneficii
Descriere Clientul nostru (grup de companii specializat in constructii, de la productia si distributia materialelor pentru constructii, la proiecte complete in domeniul sistemelor metalice sau plastice de acoperire) cauta un Analist financiar (raportare & bugetare) cu experienta solida de IFRS / RAS, in domeniul productiei si distributiei.
Responsabilitati Subordonat Directorului Economic.

RESPONSABILITATI:
Elaborare bugete, raportari cost vs buget;
Coordoneaza analizele interne si pe baza modelelor de afaceri, strategiilor, punctelor tari si slabe, generatoarelor de lichiditati, etc., anticipeaza urmatoarele actiuni si recomanda modificari sau consolidari ale strategiilor companiei;
Realizeaza analize financiare pentru fiecare decizie de afaceri si ofera consiliere financiara directorilor din alte departamente: investitii, stocuri, control costuri, etc;
Asigura eficienta lantului de aprovizionare, de la unitatea de productie pana la consumatorul final, optimizeaza costurile in cadrul departamentelor de productie, logistica si comercial;
Analizeaza cheltuielile de marketing si comercial, eficienta capitalului de lucru, proiectele de crestere a capacitatii logistice si de productie;
Urmareste rezultatele reale, comparativ cu cele estimate, trage concluzii si face recomandari menite sa corecteze situatia.
Cerinte CERINTE SPECIFICE:
Studii de specialitate: absolvent al invatamantului superior economic
Cunostinte IFRS / RAS
Vechime: cel putin 2 ani in domeniul productiei si distributiei
Cel putin 3 ani ca analist financiar (bugetare & raportare)
Cunostinte tehnice: Ms Office, Navision, Erp

Aptitudini
Capacitate de analiza, evaluare, corelare si sinteza a informatiilor
Capacitate de relationare cu alte persoane si abilitati de comunicare
Creativitate, inovatie, imaginatie, initiativa, gandire logica, capacitate de anticipare a schimbarilor
Planificare in avans pentru organizarea propriei activitati
Limbi straine Engleza